Zelenina s nízkym obsahom sacharidov

Zelenina s nízkym obsahom sacharidov

Zelenina s nízkym obsahom sacharidov

Zelenina má nízky obsah kalórií, ale je bohatá na vitamíny, minerály a iné dôležité živiny.

Navyše, veľa zeleniny má nízky obsah sacharidov a vysoký obsah vlákniny, čo ich robí ideálnymi pre diéty s nízkym obsahom sacharidov.

Definícia diéty s nízkym obsahom sacharidov sa veľmi líši. Väčšina z nich má menej, ako 150 gramov sacharidov za deň a niektoré dosahujú iba 20 gramov za deň.

Či už ste na nízkokarbovej diéte alebo nie, jesť viac zeleniny bol vždy skvelý nápad. Tu je zoznam najlepších druhov zeleniny s nízkym obsahom sacharidov, ktoré je možné zahrnúť do vašej stravy.

Paprika

Paprika - Zelenina s nízkym obsahom sacharidov
Paprika – Zelenina s nízkym obsahom sacharidov

Paprika, tiež známa ako sladká paprika, je neuveriteľne výživná.

Obsahuje antioxidanty nazývané karotenoidy, ktoré môžu znižovať zápal, znižovať riziko rakoviny a chrániť cholesterol a tuky pred oxidačným poškodením.

Jedna šálka (149 gramov) nakrájanej červenej papriky obsahuje 9 gramov sacharidov, z ktorých 3 sú vlákniny. Poskytuje 93% pravidelného denného príjmu (PDP), vitamín A a neuveriteľných 317% PDP vitamínu C, ktorý často chýba pri strave s nízkym obsahom sacharidov.

Zelené, oranžové a žlté papriky majú podobné výživové profily, aj keď sa ich obsah antioxidantov môže líšiť.

Papriky sú protizápalové a majú vysoký obsah vitamínov A a C. Obsahujú 6 gramov stráviteľných (čistých) sacharidov na jednu porciu.

Brokolica

brokolica - zelenina s nízkym obsahom sacharidov
Brokolica – Zelenina s nízkym obsahom sacharidov

Brokolica je skutočná super zelenina.

Je členom krížovej rodiny zeleniny, ktorá zahŕňa kapusta, ružičkový kel, reďkovky a kapustu. Štúdie ukazujú, že brokolica môže u diabetikov 2. typu znižovať inzulínovú rezistenciu.

Tiež sa predpokladá, že chráni pred niekoľkými typmi rakoviny, vrátane rakoviny prostaty.

Jedna šálka (91 gramov) surovej brokolice obsahuje 6 gramov sacharidov, z ktorých 2 sú vlákniny. Poskytuje tiež viac ako 100% PDP pre vitamíny C a K.

Brokolica obsahuje 4 gramy stráviteľných sacharidov na jednu porciu. Má vysoký obsah vitamínov C a K a môže znižovať inzulínovú rezistenciu a pomáha predchádzať rakovine.

Špenát

špenát - Zelenina ktorá má nízky obsah sacharidov - zdrave-chudnutie.sk
špenát – super zelenina ktorá má nízky obsah sacharidov

Špenát je listová zelenina, ktorá poskytuje významné zdravotné výhody.

Vedci tvrdia, že to môže pomôcť znížiť poškodenie DNA. Chráni tiež zdravie srdca a môže znižovať riziko bežných očných chorôb, ako je katarakta a makulárna degenerácia.

A, čo viac, je to vynikajúci zdroj niekoľkých vitamínov a minerálov. Jedna šálka (180 gramov) vareného špenátu poskytuje viac ako 10-násobok PDP pre vitamín K.

Špenát má nízky obsah sacharidov, ale sacharidy sa koncentrujú, keď sa listy varia a strácajú svoj objem. Napríklad jedna šálka vareného špenátu obsahuje 7 gramov sacharidov so 4 gramami vlákniny, zatiaľ, čo jedna šálka surového špenátu obsahuje 1 gram sacharidov s takmer 1 gramom vlákniny.

Varený špenát obsahuje 3 gramy stráviteľných sacharidov na jednu porciu, má veľmi vysoký obsah vitamínu K a pomáha chrániť srdce a zdravie očí.

Špargľa

Špargľa - zdrave chudnutie
Špargľa – zdrave chudnutie

Špargľa je lahodná jarná zelenina. Jedna šálka (180 gramov) varenej špargle obsahuje 8 gramov sacharidov, z toho 4 vlákniny.

Je tiež dobrým zdrojom vitamínov A, C a K. Štúdie skúmavky skúmali, že špargľa môže pomôcť zastaviť rast niekoľkých druhov rakoviny a štúdie na myšiach naznačujú, že to môže pomôcť chrániť zdravie mozgu a zmierniť úzkosť.

Špargľa obsahuje 4 gramy stráviteľných sacharidov na jednu porciu. Je to dobrý zdroj niekoľkých vitamínov a môže pomôcť chrániť pred určitými typmi rakoviny.

Karfiol

Karfiol - zdrave chudnutie
Karfiol – zdrave chudnutie

Karfiol je jednou z najuniverzálnejších a najpopulárnejších nízko sacharidovej zeleniny.

Má veľmi jemnú chuť a dá sa použiť ako náhrada za zemiaky, ryžu a iné potraviny s vysokým obsahom sacharidov.

Jedna šálka (100 gramov) surového karfiolu obsahuje 5 gramov sacharidov, z ktorých 3 sú vlákniny. Má tiež vysoký obsah vitamínu K a poskytuje 77% RDP pre vitamín C.

Podobne, ako iná zelenina s krížom je spojená so znížením rizikom srdcových chorôb a rakoviny.

Karfiol obsahuje 2 gramy stráviteľných sacharidov na jednu porciu. Má tiež vysoký obsah vitamínov K a C a môže pomôcť predchádzať srdcovým chorobám a rakovine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *